this is Poland in Ukraine

this is Poland in Ukraine
eViLa

lafarovych@ukr.net

2016-07-07

Płukanie ust olejem

jak je wykonać?
1. Weź 2-3 łyżeczki (1 łyżeczka = 5 ml) wybranego oleju roślinnego do ust. Trzy łyżeczki (czyli 1 łyżka stołowa) to dla wielu ludzi zbyt duża ilość, dlatego zwykle 2 łyżeczki wystarczą. Pamiętaj, że w jamie ustnej musi się znaleźć jeszcze miejsce na wydzielającą się ślinę.

wskazówka dla osób początkujących - płukanie ust olejem można wykonać na czczo lub po jedzeniu, jednak w tym drugim przypadku lepiej odczekać co najmniej godzinę lub dwie po posiłku. Nie trzeba natomiast czekać godziny po wypiciu wody, nim zacznie się płukać usta olejem. Wypicie wody tuż przed płukaniem jest wręcz wskazane, ponieważ dzięki temu organizm będzie odpowiednio nawodniony i będzie mógł wytwarzać ślinę, która jest niezbędna do płukania ust.

2. Zamknij usta i przepłukuj olejem zęby, dziąsła oraz wszelkie zakamarki jamy ustnej. W miarę jak w ustach gromadzi się ślina, może się okazać, że brakuje miejsca. Wówczas wypluj olej i weź do ust kolejną łyżeczkę lub wypluj tylko część i płucz dalej. Jak długo powinno trwać płukanie ust olejem? Cała procedura powinna trwać 15-20 minut. W tym czasie można wykonywać inne czynności, np. czytać gazetę, brać prysznic.

3. Jeśli podczas płukania ust olejem zaczniesz się krztusić, wypluj olej. Następnie wypij wodę i zacznij od początku. Dodaj do oleju parę kropli olejku cynamonowego lub miętowego - będzie przyjemniejszy w smaku.

Płukanie ust olejem jest przeznaczone także dla kobiet w ciąży, karmiących oraz dzieci, ale tych od 5. roku życia. U najmłodszych cała procedura trwa od 3 do 5 minut

4. Po około 20 minutach wypluj olej. Po płukaniu ust olej stanie się biały, ponieważ tysiące malutkich pęcherzyków powietrza doprowadza do zmieszania się oleju ze śliną. Dotyczy to tylko tych olejów, które mają bardzo jasny kolor lub są bezbarwne. Jeśli do płukania użyjesz ciemnożółtego oleju (np. kukurydzianego) lub ciemnozielonego (np. oliwy z oliwek), nie uzyskasz białego płynu, lecz żółtawy lub zielonkawy, niezależnie od tego, jak długo będziesz płukać usta olejem.

5. Przepłucz usta wodą.

6. Jeśli podczas płukania na tylnej ścianie gardła nagromadzi się śluz, oczyść gardło po wypluciu oleju.

7. Procedurę należy wykonywać profilaktycznie co najmniej raz dziennie, najlepiej rano - przed śniadaniem. Jeśli jednak zmagasz się z infekcjami jamy ustnej lub problemami zdrowotnymi, zaleca się powtarzanie zabiegu 2-3 razy dziennie.

8. Ssanie oleju nie zastępuje mycia zębów, dlatego nie zapominaj o codziennym ich szczotkowaniu.

Nie płucz gardła olejem!

Pamiętaj, że metoda ta polega na przepłukiwaniu olejem tylko zębów, dziąseł oraz zakamarków jamy ustnej. Podczas jej wykonywania należy uważać, aby olej nie dostał się do gardła, gdyż może to doprowadzić do jego połknięcia, co nie jest korzystne. Olej zawiera bowiem bakterie i toksyny, które z pewnością nie powinny znaleźć się w żołądku. Jednak bez obaw - połknięcie odrobiny oleju nie powinno wyrządzić większej szkody. Większym problemem jest odruch wymiotny, który może się pojawić po połknięciu oleju. Zmusza on do wyplucia całego oleju, a nawet do wymiotów.

Jak zwiększyć korzyści z płukania ust olejem?

Aby zwiększyć korzyści płynące z płukania ust olejem, należy przestrzegać zasad całościowego programu leczniczego:
stosuj olej także do przygotowywania posiłków;
dbaj o zdrową dietę - powinna składać się m.in. ze świeżych (najlepiej organicznych) owoców i warzyw, a także produktów pełnoziarnistych;
wypijaj 1 szklankę wody (350 ml) na każde 12 kg masy ciała dziennie;
codziennie myj zęby oraz oczyszczaj je za pomocą nici dentystycznej;
unikaj zażywania wszelkich leków, które nie są absolutnie konieczne, wyrobów tytoniowych i alkoholowych.

który olej wybrać?

Do płukania ust można wybrać olej kokosowy, rzepakowy, słonecznikowy, lniany czy sezamowy. Jednak najczęściej polecany jest ten pierwszy. Niektórzy sugerują, że do płukania należy wybierać tylko oleje tłoczone na zimno lub organiczne, a z rafinowanych lepiej zrezygnować. Jednak te pierwsze nie mają lepszych właściwości – jeśli chodzi o tę terapię – niż oleje rafinowane, dlatego do ssania można stosować jedne i drugie.

Tut

Залежі

search this blog